EU ORGANIC AWARDS – SEZNAMTE SE S FINALISTY

BRUSEL, 20. července 2022 – Dnes byli vyhlášeni finalisté prvního ročníku soutěže EU o ekologické zemědělství. Do užšího výběru 8 oceněných v 7 kategoriích, jako je nejlepší ekologický zemědělec/zemědělkyně, nejlepší ekologický malý nebo střední podnik, maloobchodník, restaurace, biooblast, region, město (viz níže), se jich dostalo 24 a pocházejí z 11 různých členských států. Finalisté byli vybráni z více než 200 přihlášek z 26 členských států.
Jan Plagge, prezident IFOAM Organics Europe, uvedl: „Vítězové byli vybráni na základě výsledků soutěže: „Finalisté soutěže EU Organic Awards ukazují inovativní potenciál evropského ekologického hnutí a inspirativní a opakovatelné příklady toho, jak toto odvětví přispívá k naplňování cílů strategií EU Farm to Fork a Biodiversity. Současná klimatická krize, kterou zažíváme v souvislosti s extrémnějšími vedry a srážkami v celé Evropě, ukazuje, že EU by se měla snažit urychlit své úsilí o vytvoření agroekologického a sociálního modelu zemědělství, který je odolnější, spravedlivější, zdravější, náročnější na znalosti a založený na kratších dodavatelských řetězcích. Kombinované krize, kterým čelíme, odhalují křehkost zemědělsko-průmyslového modelu, který je vysoce závislý na globálním dovozu a vývozu, fosilních palivech a neoběžných vstupech. Strategie EU Farm to Fork stanovuje správné střednědobé a dlouhodobé cíle pro zajištění potravinové bezpečnosti v nejistém a nestabilním světě.“
Eric Gall, zástupce ředitele IFOAM Organics Europe, dodává: „Tato ocenění jsou zdrojem inspirace pro všechny, kteří se snaží o udržitelnější potravinový a zemědělský systém s využitím potenciálu a příkladu ekologického zemědělství. Kritéria ocenění vycházejí z holistických principů ekologického zemědělství – péče, zdraví, ekologie a spravedlnosti. Systémový přístup ekologického zemědělství by měl vést k přehodnocení našeho potravinového systému, aby byl nezávislejší na vnějších vstupech, méně náročný na vstupy a odolnější. Inspirativní úspěchy finalistů mohou sloužit jako příklad pro mnohé praktiky, aby přešli na ekologické zemědělství a stali se součástí řešení.“
Vítězové osmi ocenění budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu 23. září v Bruselu, který bude jednou z řady akcí a aktivit u příležitosti nového výročního dne ekologického zemědělství v EU.

Seznamte se s finalisty jednotlivých kategorií:

Nejlepší ekologický zemědělec (žena)

 • Katharina Lichtmannsperger (VLG Obervetterbachgut) – Thalgau, Salcbursko, Rakousko
 • Nazaret Mateos Álvarez (Entresetas) – Paredes de Nava, Palencia, Španělsko
 • Sara Vezza (Azienda Agricola Sara Vezza) – Localitá Castelleto, Monforte d’Alba, Piemonte, Itálie

Nejlepší ekologický zemědělec (muž)

 • Gianpaolo Mancini (Il Sentiero del Riccio) – Sicignano degli Alburni, Salerno, Kampánie, Itálie
 • David Pejic (Zrno eko imanje) – Dubrava, Záhřebská župa, Chorvatsko
 • Tom Kass (Kass-Haff S.àrl) – Rollingen, Lucembursko

Nejlepší ekologický region

 • Occitanie, Francie
 • Centre-Val de Loire, Francie
 • Valencie, Španělsko

Nejlepší ekologické město

 • Gemeinde Seeham am Obertrumer See, Salcburk, Rakousko
 • Obec Troyan, Bulharsko
 • Stadt Wien, Rakousko

Nejlepší ekologická bio-okres

 • Sdružení Bio-Distretto Cilento – Kampánie, Itálie
 • Association Biovallée – Eurre, Francie
 • Centro Municipal Cultura e Desenvolvimento de Ihanha-a-Nova – region Centro, Portugalsko

Nejlepší ekologické malé a střední podniky

 • Gino Girolomoni Cooperativa Agricola – Isola del Piano, Pesaro a provincie Urbino, Itálie
 • Goodvenience.bio GmbH – Magdala, Durynsko, Německo
 • Labonca Biohof GmbH – Burgau, Štýrsko, Rakousko

Nejlepší maloobchodní prodejce biopotravin

 • Ecoveritas SA – Barcelona, Španělsko
 • La ferme à l’arbre de Liège – Lantin, Liège, Belgie
 • Bio MERCATO, seiVital GmbH – Kempten, Bavorsko, Německo

Nejlepší bio restaurace

 • Trattino – Lyon, Francie
 • Lilla Bjers HB – Visby, ostrov Gotland, Švédsko
 • Kolariks Freizeitsbetriebe GesmbH Restaurant Luftburg – Prater – Wien, Rakousko

Further information about the candidates, the selection criteria, and the awards in general can be found on the EU organic awards webpage. If you have any questions about the awards, please address them to the organisers responsible for each category:

Základní informace

Proč tato ocenění?

The European Commission identified organic as playing a key role in achieving the objectives of the European Green Deal, the Farm to Fork strategy and the Biodiversity strategy. For this reason, the Commission has defined a target of 25% of EU agricultural land under organic farming by 2030 and a significant increase in organic aquaculture. In support of that target, the Commission adopted the Action Plan for the Development of Organic Production in March 2021. This Action Plan takes the approach that, to stimulate organic production, consumer demand for organic products should grow. This requires, amongst other things, increased public awareness of the characteristics and benefits of organic production.

For this purpose, the Action Plan includes the launch of annual awards recognising excellence in the organic value chain. They aim to reward the best and most innovative organic actors, contributing to the reduction of agriculture’s impact on the environment and climate, and to the achievement of EU Biodiversity and Farm to Fork strategies. It will be awarded for the first time in 2022. 

Jak jsme postupovali?

Entries were invited from any actor or institution along the organic value chain with an excellent, innovative, sustainable and replicable project contributing to greater accessibility and affordability of organic products in the EU. The jury will select the winners in each category by judging their projects against the horizontal award criteria and also considers the organic principles of health, ecology, fairness and care.  The awards are jointly organised by the Commission, the European Economic and Social Committee, the European Committee of the Regions, COPA-COGECA and IFOAM Organics Europe. The jury for the awards consists of representatives from these organisations, as well as representatives from the Council of the EU and the European Parliament. 

Užitečné odkazy

Máte iniciativu, která se nehodí do soutěže, ale mění potravinářství a zemědělství v EU? Zvažte možnost přihlásit ji na stránkách Organics Europe www.euorganic2030.bio, kde jsou uvedeny iniciativy, které mění potraviny a zemědělství.

Zdroj: © IFOAM Organics Europe 2022

Sponzoři a spolupráce

Realizováno za podpory

Ecovin
Ministerstvo zemědělství
ifoam