CHOROBY
Šedá hniloba hroznů révy
Probíhá sklizeň.
Lokálně byly zjištěny ojedinělé výskyty choroby. K významnějšímu šíření nedochází.
Ke škodlivému napadení hroznů plísní šedou může dojít do období dosažení cukernatosti 19o NM. Pokud jsou hrozny napadeny v pozdějším období, projeví se infekce zpravidla jako „ušlechtilá“ hniloba.
V průběhu tohoto období bude teplé počasí. Dešťové srážky budou především v závěru období.
Skončil vhodný termín i pro případná opakovaná ošetření proti šedé hnilobě hroznů révy.
Pozdní ošetření již nepřinášejí požadovaný efekt a nelze je doporučit.
Výskyty šedé hniloby významně podporují zahuštění porostů (déletrvající ovlhčení, vyšší vlhkost vzdušná), nevyrovnaná výživa (zejména nadbytek dusíku a nedostatek vápníku) a poškození hroznů (především obaleči, kroupy).
Octová hniloba
Lokálně byly zjištěny, především u ranějších aromatických odrůd, významnější výskyty octové hniloby
Jednotlivé bobule nebo menší skupiny bobulí, výjimečně i větší části hroznu, se zbarvují světle hnědě (bílé odrůdy) nebo červenohnědě (modré odrůdy). Typická je octová vůně rozrušené, kašovité dužniny.
Příčinou jsou octové bakterie (např. rodu Acetobacter) a kvasinky (např. rodů Candida, Pichia, Hanseniaspora, Kloekeria), které osídlují poškozené bobule (houby, škůdci, fyziologická a mechanická poranění).
Produkty rozkladu vábí octomilky (Drosophila melanogaster), které mohou původce dále šířit.
Silněji poškozené hrozny je třeba při sklizni vytřídit, dávají nepříjemnou vůni a chuť vínům.
Fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy (Potato stolbur phytoplasma)
Již po více let se vyskytuje v celé vinařské oblasti Morava fytoplazmové žloutnutí a červenání listů révy. V minulých dvou letech došlo na sledovaných lokalitách k významnému poklesu výskytu choroby.
Soubor ochranných opatření zahrnuje:
1) opatření k omezení výskytu vektorů, především křísa žilnatky vironosné,
2) opatření k omezení výskytu hostitelských, především rezervoárových rostlin patogenu a současně hostitelů vektoru (svlačec rolní a kopřiva dvoudomá),
3) opatření k omezení výskytu ostatních hostitelů patogenu (především druhy čeledi lilkovité a některé druhy čeledí hvězdnicovité a bobovité),
4) zajištění produkce zdravého výsadbového materiálu,
5) zmlazení silně napadených keřů a následné zapěstování nových kmínků.
6) odstranění velmi silně napadených keřů
V současné době jsou plně vyvinuté příznaky onemocnění.
Modré odrůdy: tmavočervené zbarvení listů celých nebo částí keřů (kmínek, rameno), jednotlivých letorostů, nebo i jednotlivých listů a částí listů. Pokud jsou tmavě červeně zbarveny části listů, jsou ohraničeny nervaturou.
Bílé odrůdy: žlutozelené zbarvení listů celých nebo částí keřů (kmínek, rameno), jednotlivých letorostů, nebo i jednotlivých listů a částí listů. Pokud jsou žlutozeleně zbarveny části listů, jsou ohraničeny nervaturou. Časté je zlatožluté zbarvení hlavních žilek.
Společné příznaky: svinování listů, zasychání mladých hroznů (zůstávají suché na keřích), zavadání a scvrkávání zrajících hroznů, špatný vývoj (nestejná velikost bobulí), pozdější a nestejnoměrné zrávání hroznů, hnědočerné ohraničené skvrny na vyzrávajících letorostech, špatné vyzrávání letorostů, chřadnutí keřů.
Doporučená opatření:
– označit příznakové keře
– v mladých vinicích označené keře zlikvidovat a provést podsadbu
– v plodných vinicích označené keře sledovat, případně v předjaří zmladit a zapěstovat nový kmínek
– v následujících vegetačních obdobích označené nebo zmlazené keře sledovat.
ŽIVOČIŠNÍ ŠKŮDCI
Ostnohřbetka ovocná
V letošním roce bylo opět na mnoha lokalitách zjištěno silnější poškození vrcholků letorostů révy ostnohřbetkou ovocnou (Stictocephala bisonia). Ostnohřbetka ovocná je zelený, 8-10 mm dlouhý křís. Dospělci sají v srpnu a v září z cévních svazků vrcholků letorostů révy. Po sání zůstávají na letorostech početné vpichy, které jsou zpravidla uspořádány v kruzích po obvodu letorostu. Škůdcem vylučované toxické sliny způsobují kruhovou nekrózu floému a kambia. Části v okolí místa poškození hnědnou, letorosty jsou nápadně zaškrceny a nad místem poškození jsou kyjovitě ztlustlé. Vrcholky letorostů zastavují růst, listy bílých odrůd se zbarvují žlutozeleně a modrých odrůd červenofialově, často se svinují.
Poškození může být významné jen v mladých vinicích, do období založení kmínků. V plodných vinicích jsou škody zanedbatelné. Ochrana proti škůdci je obtížná. Ostnohřbetka ovocná je široký polyfág, který do vinic nalétává postupně z okolních porostů.
Insekticidní ochrana je málo efektivní a nedoporučuje se.Podrobnější informace o uvedených škodlivých organismech, jejich popisy a případně vyobrazení nebo údaje o doporučených přípravcích je možné získat na internetových stránkách: Ekovín – Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína, o.s.https://www.ekovin.cz Státní rostlinolékařská správahttp://eagri.cz/public/app/srsmapa (mapové výstupy)http://www.srs.cz/meteo/app (prognózy – Sumy efektivních teplot (SET); popisy ŠO – škůdci; choroby)http://eagri.cz/public/web/srs/portal/skodlive-organismy/aktualni-informace-o-vyskytu-so-a-poruch/monitorovaci-zpravy-2011/ Galatihttp://www.galati.sk/galati AMET – sdružení Litschmann & Suchý s.r.o.http://www.amet.cz (škodliví činitelé – réva)