Skoč na obsah Skoč na navigaci

Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína o.s.


WINE & DEGUSTATION, č. 4/015, rubrika Domácí aktuality, EKOVÍN představení

Díky svazu EKOVÍN produkce biovín v České republice stoupá

Ekovín - Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína, o. s. a jeho členové si od začátku svého vzniku kladou za cíl zvyšovat produkci biovín v České republice a nutno poznamenat, že se jim daří tento cíl plnit. Role Ekovínu spočívá hned v několika oblastech. Předávání know how např. prostřednictvím mezinárodní konference Víno Envi, kterou Ekovín každoročně pořádá, organizací seminářů jak pro pokročilé, tak i pro začínající ekologicky hospodařící vinaře, přípravou praktických seminářů či studijní ch cest do špičkových ekologicky hospodařících vinařských podniků v zahraničí.

Druhou významnou oblastí je zastupování zájmů ekologických vinařů. Ekovín je členem světové organizace IFOAM, jejíž činnosti se zástupci Ekovínu aktivně účastní. Ekovín má rovněž uzavřeno strategické partnerství s německým svazem Ecowin, se kterým úzce spolupracuje.  Další oblastí práce je podpora marketingu biovín. Svaz organizuje soutěže biovín a podílí se na propagaci biovín členských podniků (např. účast na veletrhu Biofach, samostatné výstavy atd.)  Součástí je i propagování moderních technologií šetrných k životnímu prostředí, což je jedním z kroků k úspěšnému přechodu na systém čistě ekologický.

Veškerá snaha a úsilí svazu Ekovín nesou své ovoce a ekologicky orientovaná produkce pěstování vína u nás stále stoupá. Dokladem jsou stále se zvětšující plochy registrovaných a certifikovaných ekologicky obhospodařovaných bio vinic, které tvoří přibližně 6% z celkové výměry vinic v ČR a navíc jich stále přibývá.  „Toto číslo je srovnatelné i s ostatními vyspělými evropskými zeměmi a dá se říci, že Česká republika tak zachytila celosvětový trend posledních let,“ uvádí Tomáš Richter, tajemník svazu Ekovín, a dále dodává „biovína nám přinášejí špičkovou kvalitu, navíc s přidanou hodnotou ekologie“.

Svazu Ekovín se také podařilo navázat úzkou spolupráci s Ministerstvem zemědělství, které začalo nové technologie pěstování vína podporovat a umožňuje nyní v rámci programu rozvoje venkova přechod z opatření integrovaná produkce na opatření ekologické produkce ve vinicích a sadech.

Zbývá ještě co dodat? Snad „jen tak dál“!  

Kalendář akcí

Kalendář akcí

květen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

banner_ekovin.jpg