Skoč na obsah Skoč na navigaci

Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína o.s.


Mimořádná signalizační zpráva k ochraně ekologických a integrovaných vinic

osenice_polni_housenka1_rod.jpg Na řadě lokalit jižní Moravy, Slovenska a Rakouska se ve vinicích objevily významně škodlivé výskyty housenek osenic. Škodí podobně jako housenky píďalky různorožce trnkového ( Peribatodes rhomboidaria ) vyžíráním rašících oček a velmi často jsou škody způsobené osenicemi zaměňovány za poškození píďalkami. Často se může jednat i o společné napadení vinice jak housenkami píďalky, tak osenic. Ochrana fungující na housenky různorožce nemusí být v případě osenic dostatečně účinná.

POZOR – na rozdíl od housenek různorožce mají tyto housenky jinou bionomii, výrazně jinou škodlivost a také ochrana musí být provedena jinak, pokud má být účinná.

 osenice.jpg

Fotografie housenky osenice Noctua fimbriata, Hnánice (ZN) 11. 4. 2014, M. Hluchý

Pro zvolení správné a účinné ochrany je nezbytná přesná determinace původce poškození. Doporučujeme podle níže uvedených znaků přesně určit původce škod a v případě napadení vinice či vinic osenicemi provést co nejdříve ochranný zásah, protože na rozdíl od housenek píďalky P. rhomboidaria žír a tím i škodlivost osenic bude ještě trvat a bude se zvyšovat (osenice jsou před kuklením několikanásobně silnější a těžší, než housenky různorožce.

Diagnostika:

Požerky:

 • různorožec: do rašících oček jsou jakoby vyfrézovány či vyvrtány různě hluboké (hloubka až 1 cm) otvory o průměru cca 2 – 2,5 mm. Očka nejsou nikdy sežrána i s obalovými šupinami.

 • osenice: očka jsou žrána zhora celá, včetně obalových šupin. Žír jde i na sousedících očcích na jednom tažni různě hluboko. Některá očka jsou sežrána jen z horní čtvrtiny či třetiny, některá z poloviny nebo i 90 %. Housenky osenic žerou i již vyrašené letorosty.

  Housenky:

  Pro spolehlivou determinaci škůdce je nejlepší nalézt housenky. Podle nich je determinace zcela jednoznačná. Pozor – naprostá většina housenek osenic se během dne ukrývá v půdě, takže je za dne najdete na révě jen náhodně. Mnohem efektivnější je hledání housenek po setmění s kapesní svítilnou.

 • různorožec: jedná se o píďalku, to znamená, že housenky mají pro píďalky typické uspořádání panožek. Kromě tří párů pravých nohou na hrudi mají jen dva páry tzv. pošinek, tj. nohou na koncové části zadečku. Při lezení pak housenky přisunují zadní pošinky až k hrudním nohám, čímž dochází k typickému podkovovitému prohnutí těla a jakoby píďovitému „měření“ podkladu lezoucí housenkou. Housenky jsou lysé, dlouhé, válcovité, základní zbarvení je proměnlivé, nejčastěji hnědé, ale i šedé či  zelené. (srovnej např. foto na str 280: Hluchý at all.: Ochrana ovocných dřevin a révy v ekologické a integrované produkci.) Velikost - před kuklením mají housenky délku cca 3,5 cm, sílu těla asi 2,5 – 3 mm. Jde tedy o poměrně štíhlé, dlouze válcovité housenky.

 • osenice: vzhledem k tomu, že poškození mohou způsobovat housenky více druhů (rody Noctua, Agrotis, Euxoa, Xestia) a i v rámci druhu je zbarvení housenek variabilní, není možné uvést přesný popis houseken. Vždy se ale jedná poměrně velké, zavalité a lysé housenky délky těla před kuklením cca 4 cm, síla dorostlé housenky je až 6 mm. Základní zbarvení housenek varíruje od šedé přes hnědou až černou k zelenavým odstínům. Při vyrušení se housenky osenic stáčejí do „klubíčka“ a zůstávají delší dobu bez pohybu. Fotografie několika druhů viz.: Hluchý at all.: Ochrana ovocných dřevin a révy v ekologické a integrované produkci, str. 364 – 365.

  Škodlivost:

 • různorožec: škodlivost housenek různorožce je prakticky u konce, housenky se z velké většiny kuklí.

 • osenice: vzhledem k několikanásobně větší hmotnosti těla osenic sežerou housenky osenic podstatně víc potravy. To znamená, že škody způsobené na rašící révě vinné jednou housenkou jsou podstatně větší, než škody způsobené housenkou různorožce. Housenky osenic navíc přezimují ve velmi různých velikostech a jejich žír ještě bude pokračovat, což znamená, že se bude zvyšovat také míra poškození vinic.

  Ochrana

 • Různorožec: většina housenek se kuklí, ochrana v tuto chvíli není potřebná. Jinak housenky různorožce zůstávají jak během dne, tak v noci na keřích révy a k účinné ochraně stačí ošetření insekticidní ošetření zóny letorostů révy. Postřik je možno provést během dne.

 • Osenice: housenky osenic jsou polyfágní, tj. žerou jak listy a kořenové krčky bylin, tak rašící očka a letorosty révy a mnoha dalších dřevin. Housenky osenic jsou aktivní v noci, kdy vylézají z povrchu půdy na keře, kde se mohou zdržovat až do rána a žrát po celou noc. Housenky jsou navíc vzhledem ke své velikosti a způsobu života poměrně odolné k insekticidům.Z těchto důvodů doporučujeme ošetření provést v noci a to postřikem jak zóny letorostů, tak dolní části kmínků a povrchu půdy v příkmenném pásu.

  Přípravky: v ekologické produkci je z vhodných přípravků povolen Spintor (a.i. spinosad), v integrované produkci je možno použít jak Spintor, tak Steward či Integro.

  Dr. Ing. Milan Hluchý, Ekovin o.s., Brno

  V případě dotazů volejte:

  +420 603 543 109 – M. Hluchý

  +420 774 936 363 – Š. Hluchý

Kalendář akcí

Kalendář akcí

červenec 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

banner_ekovin.jpg