Poškození
Příznaky: typické příznaky jsou na čepelích listů. Čepele listů mají široký (otevřený) řapíkový úhel, nepravidelné a ostré zoubkování krajů a nepravidelné uspořádání nervatury. Žilky jsou vějířovitě uspořádány, mezi hlavními a vedlejšími žilkami je nápadný ostrý úhel. Nervatura však není zbujelá a prosvítavá v procházejícím světle. Toto jsou základní rozlišovací znaky od poškození růstovými herbicidy. Často se projevuje světlezelená skvrnitost v mezinervových pletivech čepelí listů nebo lemování žilek hlavního řádu. Výjimečně dochází i ke žloutnutí listů (žlutá mozaika). Dalšími příznaky roncetu jsou krátkouzlovitost, vidlicovitost, dvojitá očka, fasciace aj. Onemocnění doprovází sprchávání, hráškovatění, výrazná redukce vývoje hroznů a významné snížení úrody.
Význam: hospodářsky velmi škodlivé onemocnění, které vede k podstatnému snížení množství i kvality sklizně až k úplné neplodnosti a hynutí keřů.
Biologie
Hostitelské rostliny: především réva vinná, kříženci révy vinné a dalších druhů rodu réva a podnožové révy. Mezi náchylné odrůdy révy náleží především Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené a Burgundské bílé. Mimo révu byl virus prokázán u celé řady dalších druhů dřevin a bylin.
Ekologie: virus je serologicky aktivní, je přenosný při vegetativním množení a volně žijícími půdními hlísticemi Xiphinema index, X. italiae a pravděpodobně i X. wuittenezi.
Ochrana
Základem ochranných opatření je selekce a zajištění produkce zdravého testovaného výsadbového materiálu révy. Vzhledem k možnosti přenosu onemocnění volně žijícími půdními hlísticemi vysazovat nové vinice na plochy
listy se silnými příznaky
virová vějířovitost - žlutá mozaika

virová vějířovitost - lemování žilek
