Skoč na obsah Skoč na navigaci

Svaz integrované a ekologické produkce hroznů a vína o.s.


Virová vějířovitost révy

Poškození

Příznaky: typické příznaky jsou na čepelích listů. Čepele listů mají široký (otevřený) řapíkový úhel, nepravidelné a ostré zoubkování krajů a nepravidelné uspořádání nervatury. Žilky jsou vějířovitě uspořádány, mezi hlavními a vedlejšími žilkami je nápadný ostrý úhel. Nervatura však není zbujelá a prosvítavá v procházejícím světle. Toto jsou základní rozlišovací znaky od poškození růstovými herbicidy. Často se projevuje světlezelená skvrnitost v mezinervových pletivech čepelí listů nebo lemování žilek hlavního řádu. Výjimečně dochází i ke žloutnutí listů (žlutá mozaika). Dalšími příznaky roncetu jsou krátkouzlovitost, vidlicovitost, dvojitá očka, fasciace aj. Onemocnění doprovází sprchávání, hráškovatění, výrazná redukce vývoje hroznů a významné snížení úrody.

Význam: hospodářsky velmi škodlivé onemocnění, které vede k podstatnému snížení množství i kvality sklizně až k úplné neplodnosti a hynutí keřů.

Biologie

Hostitelské rostliny: především réva vinná, kříženci révy vinné a dalších druhů rodu réva a podnožové révy. Mezi náchylné odrůdy révy náleží především Ryzlink vlašský, Sylvánské zelené a Burgundské bílé. Mimo révu byl virus prokázán u celé řady dalších druhů dřevin a bylin.

Ekologie: virus je serologicky aktivní, je přenosný při vegetativním množení a volně žijícími půdními hlísticemi Xiphinema index, X. italiae a pravděpodobně i X. wuittenezi.

Ochrana

Základem ochranných opatření je selekce a zajištění produkce zdravého testovaného výsadbového materiálu révy. Vzhledem k možnosti přenosu onemocnění volně žijícími půdními hlísticemi vysazovat nové vinice na plochy

listy se silnými příznaky
251-1.jpg
virová vějířovitost - žlutá mozaika
251-2.jpg
virová vějířovitost - lemování žilek
251-3.jpg

Kalendář akcí

Kalendář akcí

květen 2022
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

banner_ekovin.jpg